3 absolútne mýty o tom, ako oklamať detektor lži

Určite ste už niečo podobné videli v niektorom (najskôr americkom) filme. Podozrivého zločinca obvinia z trestného činu a to, či hovorí pravdu, mu chcú dokázať vyšetrením na detektore lži. Zločinec to (zvyčajne ukradol nejaký supermoderný mikročip z Pentagonu) samozrejme spravil, no ako bývalý špičkový agent FBI , CIA ovláda taktiky, ktorými dokáže detektor lži oklamať.

Niektorí jedinci sa týmito filmami nechali až príliš inšpirovať a vďaka tomu po celom internete nachádzame rôzne „návody“ ako oklamať detektor lži. A viete čo? Ak by ste si hocičo z toho prišli vyskúšať na našom detektore, pravdepodobne by to nefungovalo a z kancelárie by ste odchádzali, mierne povedané, vyvedení z miery.

Dnes vás chceme upozorniť práve na „triky“, ktoré zaručene fungovať nebudú. A tu je naša hitparáda.

1.) Pred vyšetrením si viete natrénovať svoje reakcie

Áno, naoko sa môže zdať, že na otázky odpovedáte s istotou. Nacvičíte si pokojné dýchanie. Ako si však chcete natrénovať činnosť svojich potných žliaz, prietok krvi či krvný tlak? To znamená, že napriek tomu, že ste výborní klamári, vás prezradia reakcie vášho organizmu. Rady typu „riaď svoj krvný tlak“ vám nepomôžu. Keby áno, ľudia, ktorí majú problémy s tlakom by nemuseli chodiť k lekárovi.

2.) Spôsobenie si bolesti oklame detektor

Niektorí z vás ste možno videli scénu zo seriálu Biele goliere (White Collar), kde si hlavný hrdina počas vyšetrenia pichá špendlíkom do palca z dôvodu, aby toto pichnutie vyvolalo rovnakú stresovú reakciu ako pravdivá odpoveď. Faktom však ostáva to, že spôsobovanie bolesti vyvoláva iný typ stresu ako klamstvo. Takže okrem toho, že budete odhalení, vás bude bolieť ihlou „znásilnené“ miesto na vašej ruke či nohe (pokiaľ si dáte špendlík do topánky).

3.) Idem predsa hovoriť „pravdu“

Pomerne často sa stáva, že klienti k nám prichádzajú s tým, že na vedomej alebo racionálnej úrovni majú svoj problém (nevera, krádež akéhokoľvek druhu, klamstvo atď.) „zvládnutý“.  Nahovárajú si, že sú so všetkým vyrovnaní, že sa to stalo predsa dávno, „ja už som predsa čistý“, „žijem už normálny život nevinného človeka”, „veď to čo som urobil nestojí vôbec za reč“. Pravda je však taká, že aj po dlhej dobe a správne vykonanom vyšetrení sa takéto „prehrešky“ ale i trestné činy vynoria a budete odhalení.

Ak sa nakoniec rozhodnete vyskúšať niektorú z týchto metód, vedzte, že skúsený polygrafológ rýchlo odhalí vašu snahu o manipuláciu výsledkov testovania. Veď to, že presnosť vyšetrenia na detektore lži je 98% predsa nemôže byť len náhoda.

Aké mýty ste počuli vy? Mali by ste odvahu klamať na detektore?

Stiahni si zdarma e-book o vyšetrení na detektore lži!

Najčítanejšie príspevky

Polygrafológ – netradičná profesia s veľkou mierou zodpovednosti

Túžite po práci v atraktívnej vedeckej sfére a zmena vo vašom kariérnom živote by bola príjemným spestrením? Staňte sa polygrafológom. Táto profesia je na Slovensku...

Ako odhaliť vinníka vo firme? Pošlite zamestnancov na detektor lži

Práca s ľuďmi so sebou prináša určité riziká. Veríte svojim zamestnancom? Sú lojálni k vám a vašej firme? Overte si to na polygrafe. Efektívne využitie polygrafu v sfére...