7 zaujímavostí o polygrafe, ktoré prekvapia

Viete čo je to polygraf, alebo detektor lži? Áno je to „TO“ povestné zariadenie ktoré dokáže odhaliť klamstvo aj bez použitia donucovacích prostriedkov a násilia (jedná sa teda o humánnu metódu zisťovania skutočnosti). Je však detektor lži naozaj taký ako ho poznáme z Hollywoodu?

1. Výsledok polygrafu je spoľahlivý takmer na 100% – pravdaDnešné detektory používajúce najmodernejšie technológie dokážu u vyšetrovaného jedinca zachytiť aj tie najmenšie zmeny, vďaka ktorým majú profesionálny +-polygrafológovia všetky relevantné údaje pre komplexnú analýzu a vyhodnotenie. Pravdivosť jednotlivých tvrdení tak vedia jednoznačne potvrdiť alebo vyvrátiť a zistiť skutočnú pravdu.
2. Dá sa oklamať vo výnimočných prípadoch trénovaným človekom  – ložSubjekt nedokáže ovplyvniť výsledky testu pretože zaznamenávané reakcie sú podvedomé a spontánne. To je dôvod prečo sa výsledky testu nedajú ovplyvniť.
3. Testovací jedinec, čo sa ho bude vyšetrovateľ (polygrafológ) pýtať – ložTestu vždy predchádza rozhovor v ktorom sa otázky analyzujú. Ich správna interpretácia je kľúčová. Rozhovor zabráni nesprávnej interpretácii alebo iným nedorozumeniam počas testu samotného.
4. Testovací jedinec odpovedá Áno/Nie – pravdaVzhľadom k jednoznačnosti a presnému uzatvoreniu otázok je potrebná aj jednoznačnosť odpovedí bez nejakých doplnení alebo vysvetlení.
5. Nervozita skresľuje presnosť výsledkov – ložPri testovaní je nervozita bežným javom a skúsený polygrafológ ju bez ťažkostí odhalí. Nervozita prítomná počas celého testu sa vo výsledku ukáže inak ako vedomá snaha o nepravdivú odpoveď. Pre moderné technológie a školených odborníkov nepredstavuje nervozita problém.
6. Existuje prenosný detektor lži – pravdaNa základe požiadaviek pre Pentagon bol spoločnosťou Lafayette Instrument Company zhotovený ultramoderný prenosný polygraf. Firma je zároveň najväčším producentom detektorov lži vo svete.
7. Polygraf zásadne používajú iba spravodajské služby – ložČasy keď mali k dispozícii  detektory lži len americká CIA či FBI sú dávno preč. Dnes sú polygrafy súčasťou mnohých inštitúcií ako silové zložky, bezpečnostné firmy, štátne zariadenia a dokonca aj súkromné (fyzické) osoby na celom svete.

Najčítanejšie príspevky

Ako funguje polygraf – princípy a zákonitosti testovania na detektore lži

Detektor lži pomáha odhaliť skutočnosť a podvodné konanie. Je spoľahlivým vedeckým prístrojom slúžiacim na odhaľovanie pravdy. Princíp jeho fungovania tkvie v sústavnom zaznamenávaní konkrétnych fyziologických reakcií,...

Detektor lži je spoľahlivý aj vďaka prísnym kritériám

Štandardy a etické normy pre nesporný výsledok na polygrafe Pri vyšetrení na detektore lži je podstatné to, aby bol výsledok jednoznačný a nespochybniteľný. Inak by...