7 zaujímavostí o polygrafe, ktoré prekvapia

Viete čo je to polygraf, alebo detektor lži? Áno je to „TO“ povestné zariadenie ktoré dokáže odhaliť klamstvo aj bez použitia donucovacích prostriedkov a násilia (jedná sa teda o humánnu metódu zisťovania skutočnosti). Je však detektor lži naozaj taký ako ho poznáme z Hollywoodu?

1. Výsledok polygrafu je spoľahlivý takmer na 100% – pravda

Dnešné detektory používajúce najmodernejšie technológie dokážu u vyšetrovaného jedinca zachytiť aj tie najmenšie zmeny, vďaka ktorým majú profesionálny +-polygrafológovia všetky relevantné údaje pre komplexnú analýzu a vyhodnotenie. Pravdivosť jednotlivých tvrdení tak vedia jednoznačne potvrdiť alebo vyvrátiť a zistiť skutočnú pravdu.

2. Dá sa oklamať vo výnimočných prípadoch trénovaným človekom  – lož 

Subjekt nedokáže ovplyvniť výsledky testu pretože zaznamenávané reakcie sú podvedomé a spontánne. To je dôvod prečo sa výsledky testu nedajú ovplyvniť.

3. Testovací jedinec, čo sa ho bude vyšetrovateľ (polygrafológ) pýtať – lož 

Testu vždy predchádza rozhovor v ktorom sa otázky analyzujú. Ich správna interpretácia je kľúčová. Rozhovor zabráni nesprávnej interpretácii alebo iným nedorozumeniam počas testu samotného.

4. Testovací jedinec odpovedá Áno/Nie – pravda 

Vzhľadom k jednoznačnosti a presnému uzatvoreniu otázok je potrebná aj jednoznačnosť odpovedí bez nejakých doplnení alebo vysvetlení.

5. Nervozita skresľuje presnosť výsledkov – lož

Pri testovaní je nervozita bežným javom a skúsený polygrafológ ju bez ťažkostí odhalí. Nervozita prítomná počas celého testu sa vo výsledku ukáže inak ako vedomá snaha o nepravdivú odpoveď. Pre moderné technológie a školených odborníkov nepredstavuje nervozita problém.

6. Existuje prenosný detektor lži – pravda

Na základe požiadaviek pre Pentagon bol spoločnosťou Lafayette Instrument Company zhotovený ultramoderný prenosný polygraf. Firma je zároveň najväčším producentom detektorov lži vo svete.

7. Polygraf zásadne používajú iba spravodajské služby – lož

Časy keď mali k dispozícii  detektory lži len americká CIA či FBI sú dávno preč. Dnes sú polygrafy súčasťou mnohých inštitúcií ako silové zložky, bezpečnostné firmy, štátne zariadenia a dokonca aj súkromné (fyzické) osoby na celom svete.

Najčítanejšie príspevky

3 absolútne mýty o tom, ako oklamať detektor lži

Určite ste už niečo podobné videli v niektorom (najskôr americkom) filme. Podozrivého zločinca obvinia z trestného činu a to, či hovorí pravdu, mu chcú dokázať vyšetrením na detektore...

Ako funguje polygraf – princípy a zákonitosti testovania na detektore lži

Detektor lži pomáha odhaliť skutočnosť a podvodné konanie. Je spoľahlivým vedeckým prístrojom slúžiacim na odhaľovanie pravdy. Princíp jeho fungovania tkvie v sústavnom zaznamenávaní konkrétnych fyziologických reakcií,...